Jesień to najlepsza pora roku na sadzenie drzew i wykonywanie prac ogrodowych. Niektórzy uważają, że nadaje się do tego lepiej niż wiosna. Jesień od początku października do pierwszych przymrozków powoduje, że podłoże jest bardzo wilgotne, dzięki czemu możliwy jest lepszy prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

Dlaczego rośliny warto sadzić na jesień?

Częste opady w tym okresie sprawiają że, wilgotne podłoże przyczynia się do uzyskania dobrych przyjęć. A rośliny omijają upalne lato, które bardzo szkodzi świeżo posadzonym roślinom. Dodatkowo drzewka, krzewy i tym podobne ukorzenią się już na jesień i już na wiosnę będzie można oglądać piękną część nadziemną. Olbrzymim plusem sadzenia jesienią, jest to, że takie rośliny wykazują większą odporność na czynniki chorobotwórcze.

Drzewka ozdobne.

Tak naprawdę, wiele roślin można sadzić jesienią. Jest to bardzo dobre dla drzew, sprzyja to ich rozwojowi. Jednak kilka drzew ozdobnych zasługuje na wyróżnienie, ze względu na swoje piękno, niektóre pięknie zakwitną na zaraz na wiosnę a inne wyjątkowo będą wyglądać dopiero na następną jesień. Klon palmowy – delikatne drzewo z palmowymi liśćmi, które na jesień przyjmuje czerwono pomarańczowy kolor. Klon japoński, to podobne drzewo, równie barwiące jesienią liście na kolory w odcieniach czerwieni. Podobna do klonu tawuła japońska, jej kolorowe złoto-pomarańczowe liście układają się w sposób w który przypominają kwiaty. Z ogrodem na ty poleca również parocje, dereń, trzmielinę oskrzydloną, hortensje dębolistną. Ciekawą rośliną, zupełnie inną od pozostałych jest pieris. Mogłoby się wydawać, że temu krzewu mylą się pory roku, gdyż wiosna miewa białe kwiaty i czerwone liście, które na jesień robą się zielone. Z innych, kwieciście kwitnących na wiosnę to najładniejsze są magnolie, rododendrony i azalie. Jesienią warto sadzić też rośliny iglaste, róże, cebulkowe i drzewa i krzewy owocowe – te rośliny w szczególności nadają się na sadzenie jesienią.

Jakie drzewa się sadzi na jesień?

O tej porze roku sadzi się głównie rośliny z odkrytym korzeniem. Sadzonki z odkrytym korzeniem to takie, które w szkółce były uprawiane bezpośrednio w gruncie. Nie mają tak jak rośliny w doniczkach zamkniętych korzeni i zabezpieczonych żadną osłoną. Jednak podczas transportu chroni je balot. Jest to opakowanie zawierające sadzonki przygotowane do przesyłki, zabezpiecza ich korzenie przed przeschnięciem i uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby uszkodzić roślinę. Takie sadzonki są tańsze od tych sprzedawanych w doniczkach.

Jak sadzić jesienią?

Przede wszystkim takie sadzona roślina powinna być w stanie bezlistnym, czyli po opadnięciu liści. Należy zadbać o to by dołek wykopać dwa razy większy od bryły korzeniowej rośliny. Na dnie należy usypać kopczyk z kompostu albo żyznej gleby. Zanim sadzonkę włożymy do dołka, trzeba upewnić się, że nie ma uszkodzonych albo wyschniętych korzeni. Jeżeli takie są powinno się je usunąć. Po zakopaniu, ziemię trzeba lekko ugnieść i obficie podlać. Po pierwszych przymrozkach, należy chronić roślinę przed zmarznięciem usypując kopczyk z liści, słomy, kory sosnowej lub kompostu. 

Co dalej?

To są najważniejsze informacje, potrzebne by być Z Ogrodem Na Ty. Zwłaszcza jesiennym ogrodem. Wydawać by się mogło, że na jesień już wszystko obumiera i jedyne co zostaje to zbieranie zwiędłych liści. Jednak jesień może zaskakiwać pięknymi kolorami, innymi obliczami roślin, a także pracami, które można wtedy wykonywać. Ta pora roku, jest idealna by zaplanować ogród na kolejne miesiące i lata.

Poprzedni artykułSpotter blacharski – co to i do czego służy?
Następny artykułKształtki styropianowe do płyty fundamentowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj