Budowa domu to dla większości z nas największa inwestycja w życiu. Warto w tej sytuacji zadbać, by budynek, który wzniesiemy, był nie tylko wygodny, lecz również tani w eksploatacji. Dobrym pomysłem może być wyposażenie go w systemy, które pozwolą uzyskać obie te cechy jednocześnie. Które spośród nich są szczególnie warte polecenia w roku 2024?

Fotowoltaika — dlaczego warto pomyśleć o jej montażu w roku 2024?

W roku 2024 instalacje PV we wznoszonych od podstaw budynkach są już w zasadzie standardem. Wynika to przede wszystkim z rosnącej opłacalności tego rozwiązania — jak podają eksperci z firmy Sevro, prąd, pozyskany z fotowoltaiki można uznać w zasadzie za darmowy, podczas gdy jego ceny rynkowe systematycznie rosną.

Jednocześnie zyskują popularność domowe systemy, które do swego funkcjonowania potrzebują sporych ilości energii elektrycznej: klimatyzacja i pompy ciepła. Co oczywiste, wytwarzanie prądu we własnym gospodarstwie domowym podnosi ekonomikę ich użytkowania.

Budowa domu w roku 2024 – czy warto zainwestować w klimatyzację?

Klimatyzacja niegdyś była luksusem, lecz w roku 2024 można ją już uznać za typowy element wyposażenia domu. Jednak, jak możemy przeczytać na stronie, która opisuje montaż klimatyzacji, instalacja taka wymaga zwykle wykonania:

  • przewiertów;
  • bruzdowania ścian;
  • modyfikacji instalacji elektrycznej.

Działania te warto przeprowadzić jeszcze przed przystąpieniem do robót wykończeniowych, a zaplanować już na etapie projektowania budynku — pozwoli to zrealizować je szybko, sprawnie i bez większych uciążliwości dla inwestora.

Na jakie instalacje fotowoltaiczne zdecydować się budując dom?

Czy warto wyposażyć dom w pompę ciepła?

Kolejnym systemem, o którym warto pomyśleć podczas budowy domu, jest pompa ciepła. Układ taki może być ciekawą alternatywą wobec kotłów na paliwo stałe lub gaz, z jednej strony nie wymaga on bowiem zbyt wielu czynności obsługowych, z drugiej — cechuje się wysoką ekonomiką użytkowania.

Na dodatek urządzenie takie może współpracować z innymi systemami ogrzewania — warto zajrzeć do tekstu, opisującego jak wygląda instalacja pompy ciepła w takich warunkach, by poznać szczegóły. Dodajmy, że osoby, które zdecydują się w roku 2024 na montaż tego typu systemu, mogą liczyć na wsparcie z kilku programów.

Budowa domu w roku 2024 – jakie dotacje można uzyskać?

Na dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim te osoby, które w roku 2024 zdecydują się — już podczas budowy domu — na montaż urządzeń do pozyskiwania i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych. Wśród najpopularniejszych programów tego typu wymienić można:

  • Mój Prąd. Dofinansowanie w jego ramach dotyczy m.in. instalacji PV, pomp ciepła i magazynów energii. Może ono wynosić do 50% kosztów kwalifikowanych brutto całej inwestycji (przy zachowaniu odpowiednich limitów kwotowych).
  • Moje Ciepło 2024. O dofinansowanie z tego programu mogą ubiegać się inwestorzy, budujący domy jednorodzinne o podwyższonym standardzie energetycznym. Można w ten sposób sfinansować m.in. zakup gruntowych i powietrznych pomp ciepła wraz z osprzętem. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 30% wartości kosztów kwalifikowanych (wyższy limit, wynoszący 45%, przewidziano dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny).

Pozostałe programy dotacji do energooszczędnego ogrzewania i odnawialnych źródeł ciepła skierowane są do osób, które posiadają już domy oddane do użytkowania.

Poprzedni artykułNowoczesne okładziny elewacyjne – rodzaje i właściwości
Następny artykułLina stalowa – niezastąpiony element przemysłu. Czym kierować się przy jej wyborze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj