Odpowiednio dopasowane rośliny na skarpę w ogrodzie ochronią teren przed osuwaniem oraz spowodują, iż skarpa stanie się żywą dekoracją ogrodu. Celem obsadzenia skarpy, poza widocznym rezultatem ozdobnym, jest ubezpieczenie gruntu przed osuwaniem. W wypadku skarp o wielkim spadku potrzebne jest wykorzystanie specjalistycznych rozwiązań tj. murki oporowe, siatki oraz maty przeciwdziałające osuwaniu.

Skarpa jako element ogrodu

Skarpa uświetni płasko umieszczony obszar, nada ogrodowi dynamizmu, ekscytująco podzieli za dużą powierzchnię. Niewielkie ogrody dzięki nasypom oraz podniesieniom, będą wydawały się większe oraz bardziej szerokie. Stworzenie skarpy w ogrodzie to odpowiednie wyjście dla tychże, jacy mają zbytek ziemi wynikającej np. z wykopu pod fundamenty. Wewnątrz pagórka można też „zamaskować” gruz, jaki będzie stanowić powłokę drenażową. Jeśli chcemy umieścić na skarpie trawę, jej pochylenie nie może być większe aniżeli 30°.

Jak ubezpieczyć oraz wesprzeć skarpę?

Formowanie wzniesienia możemy zacząć od nałożenia na spodzie gruzu, kamieni czy klińca (łamany żwir). Następny etap to martwica, odmiennie teren z wykopu, na samym szczycie winna odnaleźć się ziemia żyzna. To podstawy, aby własna skarpa była trwała oraz była odpowiednio zaprojektowane odwodnienie, drenaż. Świeżo usypana skarpa to niezbyt korzystne podłoże do tworzenia idealnych inspiracji. Należałoby trochę odczekać, aby kolejna struktura osiadła. Mechanizm tenże można przyspieszyć, konieczna będzie ubijarka, jaka zagęści grunt.

Jak wybrać rośliny na skarpę?

Obsadzenie skarpy zaczynamy od oceny warunków siedliskowych. We współzależności od umieszczenia skarpy w ogrodzie mamy szansę manewrowania dobrymi rodzajami roślin, jakie dobrze sprawdzą się w tymże miejscu. Do obsadzania skarp przeważnie wybiera się rośliny zadarniające, zwane również jako rośliny okrywowe, jakie w dobry sposób obrastają przestrzenie skarp. Jako rośliny okrywowe na skarpy zalecane są szczególnie rodzaje niskie, o horyzontalnym rozkładzie pędów, nisko rozprzestrzeniające się oraz szybko rozrastające, natomiast poza tymże trwałe oraz mało potrzebujące. We współzależności od światła skarpy, na stronie południowej oraz południowo-wschodniej doskonale sprawdzą się byliny skalne, natomiast na stronie zachodniej oraz północno-zachodniej – byliny ciepłolubne. Czym również można obsadzić skarpę? Odpowiednio nadają się do tego rośliny okrywowe. Wybieraj między lebiodką pospolitą, winobluszczem zaroślowym, macierzanką czy gajowcem żółtym. Również innym pomysłem na ozdobę skarpy są krzewy.

Jak sadzić krzewy na skarpie

Tymczasem istotna jest też przeanalizowana oraz dobrze dopasowana (zgodnie z tempem wzrostu oraz osiąganymi rozmiarami konkretnego gatunku) rozstawa roślin na skarpie, tak aby w czasie paru pierwszych etapów miały one miejsce do rozrastania się. Gdy nie zachowamy rozstawy przy sadzeniu krzewów na skarpie, w przyszłości będą rosły w dużym zagęszczeniu, co wiąże się z wypaczeniem ich pokroju i pojawieniem się dolegliwości grzybowych. Należałoby trzymać się generalnej wytycznej, by mocno rosnące rodzaje sadzić w odstępie od 1 do 3 sztuk/m², natomiast słabiej rosnące (mniejsze) – od 3 do 5 sztuk/m².

Poprzedni artykułFotowoltaika- co to jest, jak działa i ile kosztuje?
Następny artykułJak udekorować parapet? Garść inspiracji

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj