Z badań wynika, że wiele osób bagatelizuje obowiązkowy przegląd domu, zapominając, że w ten sposób narażają się na utratę życia lub zdrowia. Właściciele nieruchomości powinni zadbać zarówno o ich stan techniczny, jak i estetyczny, w przeciwnym razie grożą im sankcje. Warto mieć to na uwadze, decydując się na konkretny projekt domu. Sprawdź, co obejmuje kontrola, przeprowadzana przynajmniej raz na 5 lat!
Obowiązkowy przegląd domu – zakres
Rzeczoznawca budowlany przypomina, że właściciele domów jednorodzinnych powinni wykonać obowiązkowy przegląd domu co 5 lat. Specjalista zwraca uwagę nie tylko na stan techniczny i estetykę budynku, lecz także jego otoczenie. Dodatkowo rzeczoznawca budowlany podpowie, co trzeba naprawić i ile to będzie kosztowało. Zalecenia zazwyczaj dotyczą naprawy drobnych usterek, ale w niektórych przypadkach wymagany jest większy remont. Rzeczoznawca wskaże termin, w którym należy usunąć uszkodzenia. Przy kolejnym przeglądzie ekspert sprawdzi, czy właściciel postąpił zgodnie z zaleceniami.
Obowiązkowy przegląd domu pozwala stwierdzić, czy mieszkańcy mogą z niego bezpiecznie korzystać. Co 5 lat przeprowadzana jest szczegółowa kontrola. Obejmuje ona sprawdzenie:
- pokrycia dachowego,
- komina, rynien i rur spustowych,
- instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, wentylacyjnej, piorunochronnej i wodno-kanalizacyjnej,
- zabezpieczeń przeciwpożarowych,
- okien, drzwi, schodów, tynków, stropu i fundamentów,
- przejść przyłączy instalacyjnych przez przegrody obiektu,
- elementów obróbek blacharskich i odwodnienia budynku,
- warstwy fakturowej elewacyjnej, zabezpieczającą termoizolację przed wilgocią,
- balustrad, balkonów, loggii i elementów ścian zewnętrznych (gzymsy, attyki i filary).
Przypominamy, że obowiązkowy przegląd domu powinien być przeprowadzony do 31 maja. Dodatkową kontrolę wykonuje się po wichurze, intensywnych opadach, pożarze, wybuchu gazu, czy wstrząsach sejsmicznych
Obowiązki właścicieli domów jednorodzinnych
Ekspert przypomina, że obowiązkowy przegląd domupowinien być wykonywanych w określonych odstępach czasu. Podczas corocznej kontroli rzeczoznawca sprawdza:
- instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska,
- elementy, narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne i zagrożenia związane z użytkowaniem budynku,
- przewodów kominowych i instalacji gazowych.
Dlaczego należy wykonywać obowiązkowy przegląd domu? W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo mieszkańcom, podczas kontroli można bowiem wykryć uszkodzenia konstrukcji, czy usterki w instalacji gazowej lub elektrycznej. Regularnej kontroli podlegają nie tylko domy jedno- i wielorodzinne. Powinni również o tym pamiętać właściciele biurowców, a także budynków użyteczności publicznej, przemysłowych, handlowych i usługowych.
Właściciel domu jednorodzinnego powinien również pamiętać o regularnej kontroli stanu technicznego kotła, połączonej z dostosowaniem mocy do potrzeb użytkowania. Oprócz tego specjalista sprawdza efektywność energetyczną urządzenia. Częstotliwość przeprowadzania kontroli systemu grzewczego uzależniona jest od źródła ciepła. W tym przypadku obowiązkowy przegląd domu wykonuje się w następujących terminach:
- co najmniej raz na 2 lata – kocioł opalany jest paliwem stałym lub ciekłym, nominalna moc cieplna urządzenia przekracza 100 kW,
- przynajmniej raz na 5 lata – kocioł, którego nominalna moc cieplna wynosi 20-100 kW,
- minimum raz na 4 lata – kocioł opalany gazem, a jego nominalna moc cieplna wynosi ponad 100 kW.
Obowiązkowy przegląd domu – zadbaj o bezpieczeństwo
Ile trzeba zapłacić za obowiązkowy przegląd domu? Na cenę wpływa przede wszystkim zakres kontroli i powierzchnia użytkowej budynku, ale zależy też od regionu kraju. Pamiętaj, że może go wyłącznie przeprowadzić rzeczoznawca budowlany. Należy zaznaczyć, że przegląd domu nie jest przykrą formalnością, lecz gwarancją bezpieczeństwa mieszkańców. Jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, grozi Ci mandat w wysokości 500 zł.
Ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania za pożar, zalanie mieszkanie, czy wybuch gazu. Wszystkie kontrole, remonty i przebudowy warto zapisywać w książce przeglądów domu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nic Ci nie umknie.