Prawidłowe wykonanie izolacji ścian budynku ma kluczowe znaczenie z uwagi na uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych i termicznych danej nieruchomości. Skutecznie zainstalowany materiał separujący jest w stanie odgrodzić środowisko wewnętrzne od zewnętrznego, utrzymując przy tym pożądane właściwości izolacyjne. Jednym z chętnie stosowanych produktów w tym celu, użytkowanych bezpośrednio pod tynkiem, jest wełna fasadowa określana również elewacyjną. W niniejszym artykule dokonujemy przeglądu popularnych typów wełen fasadowych i sprawdzamy, która z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku aplikowania pod tynk.
Jaka wełna pod tynki mokre? Przegląd możliwości
Wełna stosowana w metodzie lekkiej-mokrej, która z czasem ewoluowała i dziś jest znana przede wszystkim jako system ociepleń pod międzynarodowym skrótem ETICS, pełni bardzo ważną funkcję izolacyjną. Zastępuje ona w wielu inwestycjach styropian, wyróżniając się na jego tle zadowalającymi parametrami separującymi. Krycie fasadowe polega na wykonaniu zewnętrznej termoizolacji budynku, a w tym przypadku wełnę kładzie się bezpośrednio pod warstwę tynkową na zewnętrznej stronie budynku. Wełna fasadowa odznacza się bardzo dobrymi właściwościami wygłuszającymi. Można zatem wskazać, że oprócz utrzymywania odpowiedniej ciepłoty pomieszczeń, ma także szereg, dodatkowych zalet użytkowych, o których warto wspomnieć. Kolejną korzyścią związaną z montażem wełny pod tynki mokre jest uzyskanie wysokiego poziomu przepuszczalności pary wodnej. Budynek jest w stanie „oddychać”, regulując poziom pary wewnątrz i nie doprowadzając do zawilgocenia przestrzeni.

Czym charakteryzuje się wełna mineralna o dobrych właściwościach?
Istnieje przynajmniej kilka najczęściej wymienianych rodzajów wełen, które stosuje się w przypadku tworzenia warstw fasadowych bezpośrednio pod tynk. Wśród nich wymienia się m.in. płyty z wełny szklanej czy skalnej – układane w sposób lamelowy lub charakteryzujące się strukturą „dwugęstościową”. W tym momencie chcielibyśmy jednak skupić się na ogólnej kategorii, czyli wełnie mineralnej, którą bez wątpienia można określić mianem materiału wszechstronnego. Wykorzystuje się ją do tworzenia izolacji zewnętrznych nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale także innych nieruchomości. Stosują ją m.in. inwestorzy zarządzający budynkami ustawionymi przy ruchliwych arteriach miast, gdzie potrzeba uzyskania optymalnych warunków separacji akustycznej jest najbardziej pożądane. Wełna mineralna, którą wybierzemy do układania pod tynk, powinna charakteryzować się dopasowaną gęstością i trwałością mechaniczną. Na rynku znajdziemy zarówno produkty wyjątkowo cienkie, np. o grubości 20, 30 czy 40 milimetrów, jak i te znacznie obszerniejsze, których pojedynczy „arkusz” wynosi nawet 350 milimetrów.
Wełna Rockwool – czy jej właściwości są odpowiednie pod tynk?
Rockwool to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów wełny mineralnej na świecie. Renoma przedsiębiorstwa jest niepodważalna, ponieważ samo sformułowanie „wełny Rockwool” przebiło się do szerokiej świadomości konsumentów i świadczy o produkcie prestiżowym i jakościowym. Spoglądając na parametry produktów dedykowanych pod tynki, można zauważyć, że mają one zadowalające wartości odporności na rozrywanie na ściskanie. Kolejna właściwość to zdolność do pochłaniania dźwięku, co ma bardzo duże znaczenie dla osób użytkujących nieruchomość znajdującą się przy często uczęszczanych drogach. Nie warto zapominać również o oporze dyfuzyjnym oraz klasie niepalności A1, która oznacza, że materiał nie podsyca ognia. Stojąc przed takim wyborem, warto zwrócić uwagę na powyższe parametry, a także stabilność wymiarową oraz kompatybilność z popularnymi rodzajami tynków. Dopiero wtedy, biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, możemy postawić na produkt wyróżniający się spośród konkurencji.