Budowa magazynu to sporych rozmiarów przedsięwzięcie. Nie można jednak unikać tego wyzwania, chcąc poprawić logistykę w firmie i usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw. Tym, którzy dopiero rozpoczynają planowanie budowy, podpowiadamy, jak przeprowadzić tego rodzaju inwestycję w kilku prostych krokach.
Krok 1: Dopełnienie formalności – o czym należy pamiętać przed budową magazynu?
Zanim pierwsze maszyny wjadą na plac budowy, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności w stosownych urzędach. Jeśli działka pod inwestycję nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niezbędne staje się zdobycie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, należy również zatroszczyć się o:
- przyłącza na działce, składając wniosek o wydanie warunków technicznych,
- decyzję środowiskową, wykluczającą ewentualne zagrożenia dla środowiska naturalnego, związane z budową nowego obiektu w danym miejscu,
- pozwolenie na budowę.
Pozwolenie na budowę wydawane jest na podstawie oficjalnego wniosku, zawierającego wszystkie zgody i dokumenty złożone w stosownym starostwie powiatowym. Jego uzyskanie wiąże się z koniecznością rozpoczęcia inwestycji maksymalnie w ciągu 3 lat. Zaniechanie takich działań cofa inwestora do początku drogi, rodząc konieczność ponownego gromadzenia niezbędnej dokumentacji.
Krok 2: Opracowanie planu budowy – co powinien zawierać dokument?
Opracowanie planu budowlanego warunkuje otrzymanie pozwolenia na inwestycję. W tym przypadku istotne jest określenie ilości i rodzaju materiałów, które będą składowane w obiekcie, a także środków ich transportu, co będzie rzutowało na fundamenty czy konstrukcję hali. Na tym etapie rozważa się również na ogół montaż wentylacji mechanicznej, o której można dowiedzieć się więcej ze strony https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/wentylacja-i-rekuperacja, należącej do firmy, oferującej tego rodzaju rozwiązania dla klientów prywatnych i biznesowych.
Taki projekt budowlany tworzony jest przez architekta i powinien spełniać cały szereg szczegółowych wymagań. Warto podkreślić jednocześnie, że wszystkie przyjęte koncepcje muszą być zgodne z wymogami bezpieczeństwa, ochroną przeciwpożarową i sanitarną.
Krok 3: Zaplanowanie przestrzeni magazynu – jak zrobić to efektywnie?
Planowanie przestrzeni magazynu oraz ruchu, który będzie się w nim odbywał, pozwoli uniknąć niepotrzebnych działań, spowalniających pracę czy tzw. wąskich gardeł, znacznie zmniejszających jej efektywność. Jak pokazują badania, w dobrze rozplanowanym magazynie produktywność wzrasta o 20%, zaś ryzyko groźnych w skutkach wypadków maleje aż o połowę. Warto również zoptymalizować przestrzeń magazynu, by móc ją w pełni wykorzystać. W tym kontekście należy zadbać o:
- miejsce do pracy,
- miejsce na sprzęt, wykorzystywany w trakcie działań,
- ewentualny obszar pakowania,
- strefę załadunku i rozładunku towarów,
- miejsce do przechowywania przedmiotów, towarów i narzędzi.
Na tym etapie należy wziąć pod uwagę również racjonalne zaplanowanie przestrzeni dookoła budynku, uwzględniając przy tym potrzeby pracowników i klientów, ale również przepływ pojazdów, zwłaszcza gdy będą to samochody ciężarowe z naczepami.
Krok 4: Zwiększenie efektywności pracy – o co zadbać na etapie budowy?
Jak już zostało wspomniane, koncepcja układu magazynu, opracowana na wstępnym etapie inwestycji, będzie rzutowała w znacznej mierze na późniejszą jakość pracy. Aby ją zwiększyć, warto zadbać również o optymalną temperaturę we wnętrzach obiektu. W tym kontekście sprawdzi się doskonale ogrzewanie wielkopowierzchniowe. Po przejściu na stronę https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/ogrzewanie-wielkopowierzchniowe zobaczysz jedną z ofert, wybieranych najczęściej przez inwestorów z Trójmiasta i okolic. Taka inwestycja zwiększa komfort i efektywność pracy, ale również pozwala na poczynienie oszczędności w budżecie. Są one związane z rezygnacją z tradycyjnych systemów grzewczych, cieszących się niewielką wydajnością w halach i magazynach.
Krok 5: Testowanie i optymalizacja magazynu – dlaczego są takie istotne?
Ostatnim etapem przed rozpoczęciem pracy w magazynie, powinno być testowanie, połączone z optymalizacją zastosowanych rozwiązań. Takie działanie pozwoli na wychwycenie ewentualnych niedociągnięć oraz na wprowadzenie korekt, pozytywnie rzutujących na jakość pracy w obiekcie.
Nie warto pomijać tego kroku, gdyż to właśnie on pozwala na sprawdzenie działania magazynu, zanim praca ruszy na dobre, a do wnętrza wjadą wózki widłowe czy inne urządzenia, wykorzystywane przez pracowników. Jak nietrudno zauważyć, dobrze zaprojektowany i przemyślany magazyn pozwoli na zwiększenie efektywności zarządzania łańcuchem dostaw, usprawniając jednocześnie procesy logistyczne w danym przedsiębiorstwie.