Koszt eksploatacji urządzenia grzewczego to jeden z głównych czynników wpływających na jego rynkową popularność. Niestety ocena poszczególnych technologii nie zawsze jest oparta na obiektywnych danych. Nierzadko ogląd sytuacji jest zaburzony przez kierowanie się nieweryfikowalnymi, obiegowymi opiniami lub jednostkowymi, sytuacjami. W ostatnim czasie powyższy problem szczególnie dotkliwie dotknął segmentu pomp ciepła. Czy słusznie? Ile prądu zużywa pompa ciepła? Sprawdzamy.
Z tekstu dowiesz się:
- jak obliczyć efektywność pompy ciepła,
- jak wygląda zużycie prądu przez pompę ciepła w poszczególnych budynkach,
- ile prądu zużywa pompa ciepła w porównaniu do innych urządzeń.
Pompy ciepła – zużycie prądu
Najważniejszą zaletą pomp ciepła jest dostarczanie większej ilości energii cieplnej, niż wynosi ich pobór energii elektrycznej. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Efektywność działania pompy ciepła wyrazić można za pomocą współczynnika COP (ang.: Coefficient of Performance) zgodnie z poniższym wzorem:
Efektywność pompy ciepła jest zmienna, dlatego, aby porównać efektywność konkretnych produktów, lepiej jest korzystać ze współczynnika SCOP, który dotyczy szacunkowej, średniorocznej efektywności pompy ciepła. Niekiedy wartość SCOP jest podawana przez producentów wprost. W innych przypadkach można ją obliczyć w łatwy sposób na podstawie współczynnika ηS (eta s) wyrażonego w procentach i zamieszczonego w karcie produktu. Należy pamiętać, że producenci udostępniają dane zarówno dla temperatury zasilania instalacji wynoszącej 35℃, jak i dla 55℃. Niższa temperatura zasilania to większe wartości ηS. Z tego powodu budynki, których cały system grzewczy jest oparty na ogrzewaniu podłogowym, zawsze będą generować niższe koszty eksploatacji z pompą ciepła, niż analogiczne obiekty wyposażone w grzejniki. Współczynnik SCOP obliczyć można za pomocą poniższych wzorów:
Gruntowa pompa ciepła (solanka/woda):
SCOP PN 14825 = (ηS + 8%) × 2,5
Powietrzna pompa ciepła (powietrze/woda):
SCOP PN 14825 = (ηS + 3%) × 2,5
Najwyższe wartości sezonowej efektywności energetycznej osiągają pompy gruntowe. Np. pompa flexoCOMPACT marki Vaillant.
Pompa ciepła flexoCOMPACT exlusive, regulator pogodowy sensoCOMFORT
Niższe koszty eksploatacji zapewnia stabilne dolne źródło ciepła. Na głębokości poniżej 10 metrów temperatura gruntu jest stała i wynosi około 10℃. Są to stosunkowo wysokie temperatury pozwalające uzyskiwać wysokie wartości współczynnika efektywności COP.
Pompa ciepła – zużycie prądu dla przykładowych budynków
Rozważmy przykładowe zużycie prądu dla funkcji centralnego ogrzewania w domach o takim samym metrażu, ale odmiennej technologii wykonania:
Jak widać na powyższym przykładzie, domy o takiej samej powierzchni mogą odznaczać się aż 3,3 razy mniejszym lub większym zużyciem prądu do celów grzewczych! Racjonalne zastosowanie powietrznej pompy ciepła w budynku nr 1 wymaga przeprowadzenia wcześniejszej, gruntownej termomodernizacji obiektu.
Tabela uwzględnia roczne zużycie prądu, natomiast ocena miesięcznego zużycia nie może polegać na podzieleniu rocznych kosztów przez 12 miesięcy. Sezon grzewczy trwa w Polsce ok. 7 miesięcy. Ponadto zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz efektywność pompy ciepła będą zmienne w zależności od rozpatrywanego miesiąca. Zużycie w styczniu może być np. 2,5 razy większe niż w kwietniu. Z tego powodu nie należy popadać zbyt wcześnie w panikę, a ocena kosztów eksploatacji zawsze powinna być ujęta w dłuższych okresach.
Alternatywne źródła ciepła i koszty eksploatacji
Na rynku urządzeń grzewczych panuje duża konkurencja. Nie tylko pompy powietrze-woda cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Jak wyglądają one na tle konkurencji pod względem kosztów eksploatacji? Podobnie jak poprzednio, zostanie to przedstawione za pomocą odpowiedniej tabeli na przykładzie domu nr 3 z instalacją ogrzewania podłogowego i zapotrzebowaniem na energię na poziomie 12 000 kWh:
Koszty ogrzewania gazem wciąż wyglądają atrakcyjnie, jednakże w nowym budynku wyposażonym w ogrzewanie podłogowe optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, ze szczególnym uwzględnieniem wariantu współpracującego z wymiennikiem gruntowym. Doposażenie takiego układu w instalację fotowoltaiczną pozwoli na jeszcze mocniejszą redukcję kosztów. W przypadku ogrzewania elektrycznego grzejącego w stosunku 1:1 (elektryczne kotły lub maty grzewcze) niestety nawet pokaźna instalacja fotowoltaiczna może nie być w stanie zredukować kosztów eksploatacji do akceptowalnego dla użytkownika poziomu.
Nie tylko powietrzne, ale także gruntowe pompy ciepła znajdziesz w ofercie produktowej marki Vaillant. Zapoznaj się dokładnie z każdym z tych urządzeń i dobierz sprzęt do potrzeb swoich i swojego domu.