Klimatyzatory split to idealne urządzenia na lato, ponieważ skutecznie i szybko obniżają temperaturę powietrza. Jednak montaż tradycyjnej klimatyzacji nie zawsze jest możliwy, a ponadto wiąże się z dużymi kosztami. Czy istnieje jakaś alternatywa?

Klimatyzator przenośny – tak

Warto pamiętać, że klimatyzator do domu nie musi oznaczać urządzenia typu split. Dostępne są bowiem jeszcze klimatyzatory przenośne. Proces ich działania można opisać w następujący sposób:

 1. Wentylator zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia.
 2. Ciepłe powietrze trafia na zimny parownik, który został wcześniej schłodzony przez czynnik chłodniczy.
 3. Zimny parownik absorbuje ciepło z zassanego powietrza. W rezultacie jego temperatura ulega obniżeniu.
 4. Schłodzone powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia, zapewniając efekt chłodzenia.
 5. Nagrzany czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie jego temperatura jeszcze bardziej rośnie.
 6. Ciepły czynnik chłodniczy przechodzi przez drugi wymiennik ciepła, czyli skraplacz, który ma temperaturę 40-45°C. Ciepło zostaje oddane do otoczenia, czyli klimatyzator odprowadza gorące powietrze na zewnątrz poprzez rurę.

Główna różnica między klimatyzatorem split a przenośnym jest taka, że ten pierwszy ma dwie jednostki, natomiast drugi tylko jedną. W klimatyzatorze mobilnym oba wymienniki ciepła znajdują się wewnątrz jednej obudowy. Takie urządzenie można zamontować niemal wszędzie i nie są do tego potrzebne żadne zezwolenia.

Co bardzo ważne, klimatyzatory przenośne są równie skuteczne co klimatyzatory split. Mają też dodatkowe tryby, takie jak wentylacja, osuszanie, a czasem także ogrzewanie. Zdarzają się nawet nieliczne klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania powietrza, czego dobrym przykładem jest Fersk Vnd 2 WiFi Hepa.

Zalety klimatyzatora przenośnego

Plusy klimatyzacji przenośnej to:

 • skuteczność taka sama jak w przypadku klimatyzacji stacjonarnej,
 • możliwość stosowania niemal wszędzie,
 • łatwy montaż, czyli brak potrzeby płacenia za instalację specjalistom,
 • brak wymogu wykonywania regularnych przeglądów.

Wady klimatyzatora przenośnego

Oczywiście, są też pewne minusy, do których należą:

 • dość duży hałas,
 • spore zużycie prądu.

Klimatyzer ewaporacyjny – nie

Klimatyzer ewaporacyjny, zwany także klimatyzatorem ewaporacyjnym lub klimatorem, to urządzenie przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń proces odparowywania zimnej wody. Klimatyzery pobierają ciepłe powietrze z otoczenia, które przepływa przez zamrożone wkłady, a następnie wypuszczają je z powrotem do pomieszczenia.

Chłodzenie odbywa się zatem bez użycia sprężarki czy czynników chłodniczych. Jest bardzo mało efektywne. W praktyce klimator daje tyle co wentylator, czyli w bliskiej odległości czujemy powiew chłodnego powietrza, lecz rzeczywista temperatura nie spada.

Należy też pamiętać, że klimatyzer ewaporacyjny nie tylko chłodzi powietrze, ale także zwiększa jego wilgotność. Długa praca tego urządzenia może doprowadzić do przewilżenia, co sprzyja m.in. rozwojowi pleśni.

Klimatyzery bywają nazywane klimatyzatorami bez rury. Taka nazwa zachęca do zakupu, zwłaszcza w połączeniu z niską (w stosunku do cen klimatyzatorów) ceną urządzenia. Nie jest to jednak dobry wybór. Lepiej już zostać przy wentylatorze, który kosztuje mniej i nie zwiększa wilgotności powietrza.

Zalety klimatyzera

Plusy klimatora to:

 • niższa cena niż w przypadku klimatyzatora,
 • mniejsze zużycie energii.

Wady klimatyzera

Minusami tego urządzenia są natomiast:

 • brak realnego wpływu na temperaturę powietrza, skuteczność taka sama jak wiatraka,
 • ciągłe podnoszenie wilgotności powietrza, które może doprowadzić do przewilżenia,
 • konieczność mrożenia wkładów.

Podsumowanie

Dobrą alternatywą dla klimatyzacji stacjonarnej jest klimatyzacja przenośna. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tutaj o prawdziwy klimatyzator przenośny, a nie tzw. klimatyzator bez rury, który w rzeczywistości jest klimatyzerem.

Klimatyzator przenośny (z rurą) zapewnia taką samą skuteczność jak klimatyzator split. Klimatyzer daje natomiast tyle co zwykły wiatrak.

Oczywiście w przypadku decyzji o zakupie mobilnego klimatyzatora trzeba wybrać dobre urządzenie. Najważniejszym kryterium doboru powinna być moc chłodnicza, która musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia i stopnia jego nagrzewania.

Poprzedni artykułCzy pompa ciepła zużywa dużo prądu?
Następny artykułOkna trzyszybowe – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj