Stół kuchenny to mebel, który ma bardzo duże znaczenie. Jest meblem przy którym rodzina może wspólnie zjadać posiłki. Może też przydać się przy przygotowywaniu posiłków nie wymagających podgrzewania czy też korzystania z blatów kuchennych. Dobranie stołu do kuchni wydaje się być zadaniem bardzo prostym. Wystarczy przecież zdecydować się na mebel pasujący swoim wyglądem i barwą do innych mebli kuchennych. W przypadku niewielkich kuchni, problemem mogą się okazać wymiary pomieszczenia. Dobranie stołu do małej kuchni to prawdziwe wyzwanie.

Jaki stół do małej kuchni wybrać? Są różne możliwości

Jaki stół do małej kuchni? Oczywiście także mały. Trzeba mieć jednak świadomość, że za mały może komplikować wspólne spożywanie posiłków przy stole czy pracę przy nim. Zakupienie i postawienie zbyt dużego, utrudni zaś możliwość poruszania się po kuchni. Decydując się na stół do małej kuchni, trzeba przede wszystkim spojrzeć na pomieszczenie, poszukując miejsca, gdzie można postawić w miarę duży stół, który nie będzie w kuchni przeszkadzał. Wiele zależy też od kształtu pomieszczenia.

Kuchnia kwadratowa. Stół do małej kwadratowej kuchni trudniej wybrać

Przy małej kuchni o kształcie kwadratu, wybór stołu, który spełniałby oczekiwania i jednocześnie nie zawadzał, jest bardzo trudny. Jeśli domowników jest nie więcej niż dwoje, z powodzeniem wystarczy stół narożny. Może to być nawet stół wykonany na zamówienie i przykręcany do ściany. Jeśli jednak domowników jest więcej i chcą choć od czasu do czasu usiąść wspólnie przy stole, wskazany jest kwadratowy stół rozkładany i na tyle lekki, by bez problemu przestawić go na środek kuchni. Taki wybór jest najrozsądniejszy, bowiem wtedy, gdy jest taka potrzeba, można stół wystawić na środek pomieszczenia, a nawet i rozłożyć. W chwili, gdy nie jest potrzebny, można go przesunąć w stronę rogu kuchni, tak by nie zajmował zbyt wiele miejsca. W przypadku takiego stołu, warto też zwrócić uwagę na wybór krzeseł. Z uwagi na niewielką ilość miejsca w kuchni, wskazane są krzesła rozkładane, które można złożyć i schować. W kuchniach kwadratowych doskonale sprawdzają się niewielkie stoły kuchenne drewniane.

Kuchnia prostokątna. Jaki stół do małej kuchni o tym kształcie?

Przy kuchni, której kształt jest prostokątny, wybór stołu jest dużo łatwiejszy. Z powodzeniem można zdecydować się na jak najdłuższy stół prostokątny i ustawić go przy dłuższej ścianie kuchni, w środkowej jej części. Przy krótszych częściach stołu mogą siedzieć dwie osoby. Przy dłuższej części nawet więcej. Podobnie jak w przypadku kwadratowej kuchni, trzeba zwrócić też uwagę na wybór odpowiednich krzeseł. Krzesła stojące przy krótszych częściach stołu mogą być nierozkładane. Kupując krzesła, trzeba tylko zwrócić uwagę na ich wymiary i kształt. Najlepiej kupić takie, które można wsunąć pod stół.

Dla osób, które będę siedzieć przy dłuższej części stołu, konieczne jest zakupienie krzeseł rozkładanych , które można złożyć i schować. Alternatywą w takiej sytuacji są też taborety, które można wsunąć pod stół, tak by nie przeszkadzały.

Do wąskiej kuchni, warto kupić lub zlecić zrobienie stołu, z blatem, na którym można stawiać gorące potrawy czy też – na przykład – blachę z gorącym, upieczonym ciastem. Taki stół będzie miejscem, które sprawdzi się przy przygotowywaniu potraw.

Z uwagi na niewielką ilość miejsca w kuchni i ryzyko zahaczenia o stół podczas poruszania się po kuchni, warto też zwrócić uwagę na kształt brzegów i narożników blatu stołu. Wskazane jest by były to miejsca jak najbardziej zaokrąglone i pozbawione ostrych elementów.

Poprzedni artykułCzym wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na lśniący piekarnik!
Następny artykułFotowoltaika- co to jest, jak działa i ile kosztuje?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj