Jak przygotować mieszkanie na potrzeby starszej osoby? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czy planujesz przyjęcie na stałe seniora będącego członkiem rodziny w swoim domu? Przygotowanie odpowiedniej przestrzeni dla bliskiej osoby w podeszłym wieku może być kluczowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczenia ruchowe i różne schorzenia dotykające seniorów. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić pokój dla seniora, aby był on wygodny i funkcjonalny, umożliwiając swobodne poruszanie się osobie starszej.
Wiele osób w Polsce otwiera swoje domy dla potrzebujących oraz należących do rodziny seniorów. Często mają oni do czynienia z różnymi schorzeniami i lękiem związanym z nowym otoczeniem. Dlatego warto zadbać o to, aby przestrzeń dla nich była odpowiednio przygotowana. Istnieje wiele aranżacyjnych rozwiązań, które są dedykowane seniorom. Pomagają one w poruszaniu się, zapewniają optymalne warunki do wypoczynku i łatwiejszą adaptację do nowego otoczenia.
Pokój dla seniora – o czym należy pamiętać?
Podczas urządzania pokoju dla seniora warto wziąć pod uwagę problemy, z jakimi może się spotkać osoba starsza. Najczęstsze z nich dotyczą ograniczonej mobilności, problemów ze stawami, kręgosłupem, pogorszonego wzroku, mniejszej sprawności rąk. Nie dotyczą one może wszystkich osób starszych lecz trzeba mieć je na uwadze. Kiedy zatem będziemy urządzać pokój dla seniora, powinniśmy zastosować kilka prostych zasad.
Zapewnić szerokie, niezastawione przejścia i ciągi komunikacyjne. Zredukować liczbę sprzętów w pomieszczeniu, aby ułatwić orientację oraz wybrać stabilne meble lub przytwierdzić je do ścian. Zapewnić łatwy dostęp do łazienki oraz dobre oświetlenie i prosty dostęp do włączników.
Należy również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego komfortu termicznego osobom starszym. Pokój dla seniora powinien posiadać wysokiej jakości, solidne i szczelne okna oraz grzejniki dobrane do wielkości pomieszczenia.
Jak urządzić pokój dla osoby starszej? Meble i wyposażenie
Najważniejszym meblem w pokoju seniora będzie łóżko. Najlepiej wybrać model z wysoko zawieszonym materacem, takim jak łóżko kontynentalne. To ułatwia wchodzenie i schodzenie z łóżka, nie obciążając stawów. Ramę łóżka można również tapicerować, aby amortyzować ewentualne uderzenia. Materac dla osoby starszej powinien być twardy lub średnio-twardy. Dodatkowo łóżko powinno być tak ustawione, aby można było do niego swobodnie dotrzeć z trzech stron. Warto również zadbać o szafkę nocną, gdzie można przechowywać leki w łatwo dostępnym miejscu. Na szafce powinna znaleźć się również lampka nocna, która ułatwi dostęp do łóżka po wyłączeniu głównego oświetlenia.
Oprócz mebli, pokoju seniora można dodać również inne elementy, takie jak zaciemniające zasłony pozwalające regulować nasłonecznienie pokoju. Natomiast w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego na podłodze powinny znaleźć się miękkie dywaniki. Oprócz tego seniorzy docenią dodatkowy koc, który będzie zawsze w zasięgu ręki oraz prosty w obsłudze telewizor lub radio.
Pokój dla seniora powinien być bezpiecznym miejscem, gdzie będą mogli odpocząć i zregenerować siły. Osoby z niepełnosprawnościami lub specyficznymi schorzeniami mogą wymagać dodatkowych udogodnień, które pozwolą im na samodzielne funkcjonowanie. Nie wahaj się pytać seniora o jego indywidualne potrzeby i dostosowywać przestrzeń według nich.