Osoby szukające odpowiednich czterech kątów muszą podjąć mnóstwo istotnych decyzji. Jedną spośród nich jest to, czy mieszkanie będzie wychodziło z rynku wtórnego lub z sektora pierwotnego. Szybko rozwijająca się dziedzina nieruchomości i wzrastające wartości mieszkań powodują, iż choćby osoby, jakie nie interesują się tymże tematem, dobrze wiedzą, czym jest rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Bez powątpiewania obie możliwości mają wady oraz zalety, w dużym stopniu przemieszczają się także na końcową wartość lokalu i to, jakie prace trzeba będzie zrobić również przed przeprowadzką.

Rynek wtórny natomiast pierwotny – rozbieżność

Segmentacja rynku nieruchomości – w pierwszej wersji – połączona jest z podziałem na rynek pierwotny oraz wtórny. Czym różni się zakup mieszkania na rynku wtórnym oraz zakup domu na rynku wtórnym od podobnych transakcji na rynku pierwotnym? Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym znaczy kupienie jej wprost od przedsiębiorcy. Może to być deweloper czy spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedawca jest pierwszym posiadaczem lokalu. Na rynku wtórnym kupimy od dawnego użytkownika – przeważnie jest nim osoba indywidualna.

Przeważnie na rynku wtórnym musisz zatwierdzić umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, gdy pragniesz starać się o kredyt hipoteczny w banku. Przyczyną takich starań we wstępnej ocenie zdolności kredytowej konsumentów dla banków opłacających zakup mieszkania z sektora pierwotnego jest tzw. umowa rezerwacyjna. Później przy takich nowych mieszkaniach zawierana jest notarialna umowa deweloperska, natomiast przy odbiorze technologicznym nieruchomości oraz przygotowaniu raportu odbioru z inwestorem – gotowa umowa notarialna przekazania prawa własności do mieszkania.

Cena – koszt inwestycji

Jedną spośród ważnych różnic decydujących dobór jest cena, za którą możemy kupować mieszkanie. W wypadku obu wyjść mamy wady oraz zalety. Powinniśmy także patrzeć na inne wydatki np. około transakcyjne, jak również owe później ponoszone np. czynsz, rata kredytu. Mieszkania z sektora pierwotnego w większości są droższe, potrzebują specjalnej gotówki na wykończenie. Są to natomiast mieszkania bezczynszowe, co stanowi duży element oszczędności.

Standard nieruchomości

Ważną wartością nowo postawionych mieszkań jest ich nowość oraz świeżość. Przy budowaniu domów wykorzystywane są innowacyjne techniki oraz ekorozwiązania. Większość przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie odnawialnych źródeł energii oraz inteligentnych systemów. Przy budowie zmierza się do poprawy skuteczności energetycznej domów, natomiast przy projektowaniu wykorzystania obszaru zewnętrznego jeszcze chętniej sięga się po instrumenty służące pozyskiwaniu wody deszczowej.

Zalety mieszkania z sektora pierwotnego – co lubią kupujący w nowych mieszkaniach?

Zalety nowych inwestycji popularne są od dawna, natomiast zapewne właśnie w ubiegłych latach zostały zdecydowanie bardziej podkreślone oraz zauważone poprzez sektor nieruchomości, dzięki czemu środek ciężkości zbytu na mieszkania znacznie skierował się w stronę propozycji od inwestora. Co więcej, zupełnie nic nie sugeruje na to, aby sytuacja miała ulec jakiejkolwiek korekcie w ewentualnej przyszłości.

Poprzedni artykułKiedy podatek rolny a kiedy od nieruchomości? Różnice
Następny artykułJaka działka pod dom? Czyli na co zwrócić uwagę kupując działkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj