Budujesz dom i szukasz kierownika budowy? Pamiętaj, żeby zatrudnić sprawdzonego wykonawcę, ponieważ to kierownik budowy będzie nadzorować pracami na budowie. On także będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników i prawidłowe wykonywanie ich zadań. A może zakończyłeś budowę i nie jesteś zadowolony z pracy wykonawców? Jeśli ekipa budowlana popełniła błędy na budowie, możesz zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej w Warszawie.
Kim jest kierownik budowy i jakie ma zadania
Jeżeli rozpoczynasz budowę domu, to na pewno wiesz, że przed rozpoczęciem prac budowlanych musisz zatrudnić kierownika budowy. W przeciwnym wypadku budowa nie dojdzie do skutku. Kierownika budowy musi zatrudnić inwestor, nie jest on powoływany przez żaden urząd. A może chcesz przebudować dom i przewidujesz, że prace remontowe będą poważne? W takim wypadku także przyda ci się pomoc kierownika prac budowlanych, który wspomoże cię swoją fachową wiedza i doświadczeniem.
Pamiętaj, że kierownik budowy także ponosi odpowiedzialność za swoją pracę. Jeżeli podczas pracy na budowie nie wypełni on swoich obowiązków, możesz żądać od niego naprawy szkód, a nawet odszkodowania. W takim wypadku na pewno przyda ci się ekspertyza budowlana w Warszawie.
Co ważne, kierownik budowy nie tylko nadzoruje wszystkie prace na budowie, ale i pilnuje, żeby wykonawca pracował zgodnie z przepisami. Kierujący robotami musi też pamiętać o porządku na budowie i terminowości prac. Choć może to wydawać się trudne, musi on także sprawdzać jakość użytych materiałów budowlanych i pilnować, żeby na budowie nie znajdowały się osoby nieupoważnione.
Obowiązki kierownika budowy i jego odpowiedzialność za budowę
Nie wszyscy wiedzą, że praca kierownik budowy rozpoczyna się na długo przed zaczęciem właściwych prac budowlanych. Jeszcze zanim do tego dojdzie, kierownik budowy musi wypełnić dokumenty i zatwierdzić projekt domu. Poza tym musi on też sprawdzić stan techniczny maszyn używanych na budowie, np. czy są one zgodne z wytycznymi UDT. Kierownik budowy prowadzi także dziennik budowy, zabezpiecza teren budowy, a po zakończeniu prac oddaje budynek do użytkowania.
Według prawa kierownik budowy ponosi odpowiedzialność:
- zawodową
- dyscyplinarną
- karną.
Odpowiedzialność zawodowa i karna kierownika budowy dotyczy wszystkich działań związanych z jego pracą zawodową. Tego typu odpowiedzialność wynika z prawa budowlanego. Kierownik budowy ponosi też odpowiedzialność dyscyplinarną, czyli odpowiedzialność za popełnione przez niego błędy na budowie.
Błędy budowlane i odpowiedzialność kierownika budowy
Praca kierownika budowy zaczyna się jeszcze zanim na plac budowy wjadą maszyny, a kończy się po tym, jak cały sprzęt wyjedzie poza jego teren. To właśnie kierownik budowy oddaje budynek do użytku, a więc poświadcza, że jest on gotowy do zamieszkania. Z tego względu na specjaliście z uprawnieniami budowlanymi ciąży odpowiedzialność zawodowa, cywilna i prawna. Co to oznacza?
Na każdej budowie mogą przydarzyć się usterki. Pamiętaj, że błędy budowlane trzeba wyeliminować już na początku prac, ponieważ mogą przysporzyć ci wielu kłopotów. Jeśli błędy na budowie są poważne, możesz żądać od nierzetelnego kierownika budowy naprawienia szkód. W takim przypadku będzie ci potrzebna ekspertyza budowlana. Rzetelną ekspertyzę budowlaną w Warszawie może wykonać sprawdzony rzeczoznawca budowlany.
Kiedy kierownik budowy ponosi odpowiedzialność za błędy budowlane? Chociażby wtedy, kiedy zgodził się na kontynuowanie prac budowlanych bez ważnego projektu. A także wtedy, kiedy wstrzymał prace bez wyraźnego powodu albo zezwolił na pracę w niebezpiecznych warunkach. Jeżeli wina kierownika budowy jest oczywista, to ponosi on odpowiedzialność za wykonywane obowiązki. W takim wypadku możesz od niego np. żądać wypłaty odszkodowania. Do udowodnienia winy kierownika prac budowlanych będzie potrzebna ekspertyza budowlana. Potrzebujesz opinii technicznej dotyczącej prac budowlanych? Zleć ekspertyzę budowlaną w Warszawie doświadczonemu rzeczoznawcy budowlanemu.