Bramy przesuwne są w dwóch podstawowych formach jako automatyczne i bramy na prowadnicy. Rozbieżność pomiędzy nimi polega na tymże, iż brama automatyczna w oświetleniu wjazdu nie ma żadnych modułów strukturalnych tymczasem brama na szynie ma w podłożu umieszczoną szynę (przeważnie w formie rurki). Wartością bram przesuwnych jest szansa zamykania w płaszczyźnie ogrodzenia co wywołuje oszczędność miejsca wprost za bramą na wjeździe w zestawieniu do bram skrzydłowych, jakie wymagają miejsca na własny ruch na wjeździe.

Gdzie wykorzystywane są bramy przesuwne?

Bramy przesuwne wykorzystujemy tam gdzie jest miejsce na wyciągnięcie ich w bok. Ich odległość nie jest ograniczona architektonicznie. Tylko co należy pamiętać to to by brama miała się gdzie ukryć wraz z przeciwwagą. Również trochę o wymaganiach technologicznych odnośnie bram. Wedle przepisów brama nie może być mniejsza aniżeli 2,4 m. O wielkości bramy winna stanowić wielkość drogi dojazdowej i odpowiedni promień skrętu pojazdu. Promień skrętu dla pojazdów osobowych stanowi 5-6 m, dla dostawczych 6-7 m.

Jak funkcjonuje brama przesuwna?

Bramy przesuwne przeważnie montuje się wówczas, kiedy wielkość frontu jest na tyle duża, by skrzydło bramy bez przeszkód wysuwało się na bok. Kiedy owe warunki nie są możliwe do spełnienia, lepiej zdecydować się na bramę dwuskrzydłową. W skład bramy rozsuwanej wchodzi jedno skrzydło, jakie własną wielkością obejmuje cały wjazd. W czasie, w jakim chcemy otworzyć bramę, przesuwa się ono blisko ogrodzenia od jego wewnętrznej strony. Skrzydło ma limitery – dwa pionowe stalowe słupki, z jakich jeden utrzymuje bramę w pionie, natomiast kolejny zabezpiecza ją przed wysunięciem się z szyn.

Jak zrobić bramę przesuwną?

Popularność bram przesuwnych stale wzrasta. Nic nadzwyczajnego, są one ponieważ mniej zawodne, prostsze do zrobienia oraz dają mniej problemów w zimie. Pierwszym etapem przy budowaniu bramy przesuwnej jest określenie jej wielkości. Rozpoczynamy od wymierzenia światła bramy, więc wielkości wjazdu na posesję. Znając wielkość wjazdu na posesję, możemy wskazać odpowiednią odległość bramy (gdy mamy odpowiednio dużo miejsca na działce, możemy uzupełnić długość bramy do pełnych metrów).

Bramy przesuwne gwarantują więcej powierzchni

W przedsiębiorstwach przemysłowych i w spółkach mających składy ważne znaczenie będzie miała wielkość wjazdu. Bramy przesuwne mogą mieć skrzydła o wielkości 16 metrów, co zapewnia w sumie 32 metry wielkości wjazdu przy zamontowaniu dwóch skrzydeł. Gdyż tego rodzaju bramy otwierają się wzdłuż ogrodzenia, kierowcy choćby wielkich pojazdów dostawczych nie będą mieć kłopotu z zaparkowaniem oraz wyładunkiem czy załadunkiem samochodu.

Jak dobrać bramę przesuwną?

Dobierając taką bramę należy natomiast uwzględnić właściwą ilość miejsca potrzebnego do jej otwierania. Jest ona większa od światła bramy o tzw. przeciwwagę, jaka zazwyczaj stanowi 1/3 długości. Wyjście to sprawdza się w szczególności w posesjach, gdzie ograniczenie jest usytuowane dość blisko własnego domu. Możemy wówczas wygospodarować wiele miejsca od początku, aniżeli w wypadku bram skrzydłowych otwieranych do wewnątrz.

Poprzedni artykułZestaw narzędzi dla elektryka- co powinno się w nim znaleźć?
Następny artykułSzopa na narzędzia- jak ją dobrze zaprojektować?

1 KOMENTARZ

  1. Chciałęm zrobić sam, ale zdecydowałem się na fachowców w tej dziedzinie. Trochę pokonał mnie temat bramy przesuwnej na pilota, zeby to zrobić samemu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj