Fundamenty są nie tylko metaforyczną, ale również rzeczywistą podstawą każdej konstrukcji budowlanej. Odpowiadają za równomierne przenoszenie obciążeń dynamicznych i statycznych na grunt, co gwarantuje trwałość i stabilność obiektu. Bez stosowania fundamentów, już po krótkim czasie inwestorzy mogliby obserwować pęknięcia na ścianach i stropach, czego naprawa na dłuższą metę byłaby po prostu niewykonalna. Istnieje natomiast kilka czynności, o których należy pamiętać przed oraz w trakcie budowy tych właśnie szkieletów budynków. W poniższym wpisie postaramy się przytoczyć kilka z nich, a także wspomnimy – czym może skończyć się zlekceważenie jakiejkolwiek pracy związanej z budową fundamentów.
Badanie geotechniczne – główne kryterium w kontekście obliczenia dozwolonego nacisku
Przed jakimkolwiek rozpoczęciem prac związanych z budową obiektu, konieczne jest wynajęcie specjalisty odpowiedzialnego za badania geotechniczne. Tylko na ich podstawie będziemy w stanie określić dopuszczalny nacisk konstrukcji na grunt, a także poznamy informacje o składzie gleby i poziomie wód gruntowych. Przeprowadzenie wszystkich badań da każdemu inwestorowi jasny obraz odnośnie tego, na jaką głębokość będzie należało zrobić wykop oraz na jaki typ fundamentu zdecydować się w danym przypadku.
W Polsce najczęściej korzysta się z ław fundamentowych. Uznawane jest to przez inwestorów za stosunkowo tanią i najprostszą w budowie technologię.
Hydro i termoizolacja fundamentów – sposób na zapobieganie wilgoci wewnątrz budynku
Celem wyżej opisanych badań geotechnicznych było określenie wymiarów i cech fundamentów tak, by były one w stanie utrzymać obciążenie konstrukcji na gruncie. Niestety, nie tylko grawitacja nie jest sprzymierzeńcem dla budowy jakichkolwiek obiektów. Woda i wilgoć w gruncie mają ogromną tendencję do przedostawania się przez warstwę zakopanej w ziemi podstawy budynku. Z tego też względu, już na etapie samej budowy należy zadbać o poprawną hydroizolację. Coraz częściej używa się do tego celu piany poliuretanowej PURIOS. To materiał doskonale blokujący przedostawanie się wilgoci w głąb poszczególnych przegród, a dzięki metodzie natryskowej zdolny do wypełnienia każdej szczeliny. Co ciekawsze, niski współczynnik przewodzenia ciepła powoduje, że materiał ten oprócz funkcji hydroizolacyjnej, stanowi również doskonałe ocieplenie fundamentów. Izolacja pianą PURIOS jest niezwykle prosta, a dzięki jej bezpiecznym dla zdrowia właściwościom, można stosować ją również na ścianach wewnętrznych i poddaszu.
Uziemienie i instalacja odgromowa na etapie fundamentów
Niemal każdy budynek wyposażony jest już w uziemienie i instalację odgromową. Stosunkowo najefektywniejszą i najprostszą w budowie metodą jest wykonanie uziomu fundamentowego. Projektanci i architekci rzadko kiedy zwracają jednak uwagę na obecność takiej instalacji w fundamencie. Dlatego też, mając zamiar wykonać uziemienie wewnątrz podstawy budynku, należy to niezwłocznie zgłosić jeszcze przed faktycznym zakupem projektu.