Montaż stolarki otworowej to swoisty kamień milowy w budowie domu: od chwili jego przeprowadzenia wnętrze jest odizolowane od otoczenia. Moment ten jest też niezwykle istotny z punktu widzenia banku, który finansuje budowę, stanowi bowiem często podstawę do wypłaty kolejnej transzy kredytu. Na jakim etapie prac należy więc zamontować w domu okna?
Jakie etapy budowy domu można wyróżnić?
Budowa domu to proces, składający się z kilku etapów. Ich granice wyznaczane są przez:
- stan zerowy — po wylaniu fundamentów, przed rozpoczęciem właściwej budowy;
- stan surowy otwarty — po wzniesieniu ścian zewnętrznych, stropów, komina, schodów oraz po pokryciu dachu;
- stan surowy zamknięty — po wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej oraz po zamontowaniu stolarki;
- stan pod klucz — mówimy o nim po wykonaniu prac wykończeniowych.
Montaż okien jest więc jednym z ostatnich etapów budowy domu — wykonuje się go, by doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego. Warto jednak zauważyć, że decyzję o wyborze stolarki należy podjąć znacznie wcześniej — podczas wznoszenia ścian, gdy powstają otwory okienne.
Jak zauważają eksperci z serwisu www.oknans.pl, pozwala to na ewentualne naniesienie zmian w projekcie. Zdecydowanie nie warto natomiast kupować okien jeszcze wcześniej, „na zapas” – jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, a następnie zmienimy plany, będziemy zmuszeni do wymiany nabytej już stolarki.
Montaż okien — jaką porę roku wybrać?
Ponieważ prace na budowie zaplanowane są zwykle tak, by wnętrzami można było zajmować się w zimie, montaż okien wykonywany jest najczęściej jesienią. Oczywiście nie jest to żelazną regułą, choćby dlatego, że możliwość przeprowadzenia robót instalacyjnych uzależniona jest od dostępności środków finansowych, pochodzących np. z transz kredytów i różnego rodzaju dotacji (problematykę tych ostatnich szczegółowo omawia artykuł https://www.oknans.pl/termomodernizacja/, zachęcamy więc do zapoznania się z nim).
W praktyce okna montowane są więc nawet w zimie, choć specjaliści zalecają, by temperatura w trakcie takich prac wynosiła co najmniej 5 stopni Celsjusza (jeżeli będzie niższa, konieczne może być użycie specjalnych materiałów).
Jak zorganizować dostawę okien?
Jak można przeczytać w jednym z dostępnych na stronie https://www.oknans.pl/aktualnosci/ tekście, zgranie momentu dostawy okien z różnych salonów bywa sporym wyzwaniem. W związku z tym najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zamówienie okien i drzwi u jednego dostawcy — dzięki temu możliwe jest łatwe dostosowanie terminu ich montażu do harmonogramu prac na budowie.
Montaż okien — na co zwrócić uwagę?
W związku z faktem, że pomiędzy montażem okien a oddaniem domu do użytku mija zwykle kilka miesięcy, należy zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza po ich zainstalowaniu. Trzeba uwzględnić przy tym fakt, że założenie stolarki budowlanej ogranicza przepływ powietrza. Należy też pamiętać, że pomimo instalacji okien i drzwi, dom w stanie surowym zamkniętym wymaga nadzoru — jest on bowiem w dalszym ciągu narażony na wizyty nieproszonych gości.