Montaż stolarki otworowej to swoisty kamień milowy w budowie domu: od chwili jego przeprowadzenia wnętrze jest odizolowane od otoczenia. Moment ten jest też niezwykle istotny z punktu widzenia banku, który finansuje budowę, stanowi bowiem często podstawę do wypłaty kolejnej transzy kredytu. Na jakim etapie prac należy więc zamontować w domu okna?

Jakie etapy budowy domu można wyróżnić?

Budowa domu to proces, składający się z kilku etapów. Ich granice wyznaczane są przez:

  • stan zerowy — po wylaniu fundamentów, przed rozpoczęciem właściwej budowy;
  • stan surowy otwarty — po wzniesieniu ścian zewnętrznych, stropów, komina, schodów oraz po pokryciu dachu;
  • stan surowy zamknięty — po wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej oraz po zamontowaniu stolarki;
  • stan pod klucz — mówimy o nim po wykonaniu prac wykończeniowych.

Montaż okien jest więc jednym z ostatnich etapów budowy domu — wykonuje się go, by doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego. Warto jednak zauważyć, że decyzję o wyborze stolarki należy podjąć znacznie wcześniej — podczas wznoszenia ścian, gdy powstają otwory okienne.

Jak zauważają eksperci z serwisu www.oknans.pl, pozwala to na ewentualne naniesienie zmian w projekcie. Zdecydowanie nie warto natomiast kupować okien jeszcze wcześniej, „na zapas” – jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, a następnie zmienimy plany, będziemy zmuszeni do wymiany nabytej już stolarki.

Montaż okien — jaką porę roku wybrać?

Ponieważ prace na budowie zaplanowane są zwykle tak, by wnętrzami można było zajmować się w zimie, montaż okien wykonywany jest najczęściej jesienią. Oczywiście nie jest to żelazną regułą, choćby dlatego, że możliwość przeprowadzenia robót instalacyjnych uzależniona jest od dostępności środków finansowych, pochodzących np. z transz kredytów i różnego rodzaju dotacji (problematykę tych ostatnich szczegółowo omawia artykuł https://www.oknans.pl/termomodernizacja/, zachęcamy więc do zapoznania się z nim).

W praktyce okna montowane są więc nawet w zimie, choć specjaliści zalecają, by temperatura w trakcie takich prac wynosiła co najmniej 5 stopni Celsjusza (jeżeli będzie niższa, konieczne może być użycie specjalnych materiałów).

Na jakim etapie montować okna w nowym domu?

Jak zorganizować dostawę okien?

Jak można przeczytać w jednym z dostępnych na stronie https://www.oknans.pl/aktualnosci/ tekście, zgranie momentu dostawy okien z różnych salonów bywa sporym wyzwaniem. W związku z tym najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zamówienie okien i drzwi u jednego dostawcy — dzięki temu możliwe jest łatwe dostosowanie terminu ich montażu do harmonogramu prac na budowie.

Montaż okien — na co zwrócić uwagę?

W związku z faktem, że pomiędzy montażem okien a oddaniem domu do użytku mija zwykle kilka miesięcy, należy zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza po ich zainstalowaniu. Trzeba uwzględnić przy tym fakt, że założenie stolarki budowlanej ogranicza przepływ powietrza. Należy też pamiętać, że pomimo instalacji okien i drzwi, dom w stanie surowym zamkniętym wymaga nadzoru — jest on bowiem w dalszym ciągu narażony na wizyty nieproszonych gości.

Poprzedni artykułKostka chodnikowa – jak układać?
Następny artykułNowoczesne okładziny elewacyjne – rodzaje i właściwości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj