Budowa domu to proces wieloetapowy. Wymaga on odpowiedniego planowania i nienagannej staranności tak, aby wszystkie działania dały spójny efekt w postaci wzniesienia odpornej, solidnej konstrukcji mieszkalnej lub użytkowej. Jednym z najważniejszych etapów stawiania nieruchomości jest wykonanie fundamentów. W niniejszym artykule wskazujemy, czym są tzw. kształtki styropianowe. Wskazujemy także dlaczego stosuje się je do płyty fundamentowej. Podkreślamy ich cechy użytkowe, korzyści z zastosowania oraz metody układania.

Płyty fundamentowe w konstruowaniu budynków

Płyta fundamentowa to niezwykle ważny element każdej budowli. To ona odpowiada za równomierne rozłożenie ciężaru budynku na grunt. Jest ona zwartą strukturą, którą wylewa się na placu stawiania konstrukcji. Zwykle składa się ona z betonu, który zastyga spajając się z elementami wzmacniającymi całą konstrukcję. Są nimi zbrojenia, takie jak pręty czy siatki. Fundament przygotowany w ten sposób może być poddawany kolejnym czynnościom, takim jak założenie izolacji. Dzięki wykorzystaniu techniki stosowania płyt, można tworzyć odporne i wytrzymałe konstrukcje nawet na terenie, który jest określany jako problematyczny. Kolejną kwestią związaną z wykorzystaniem płyt jest ich stosunkowo niska cena, niż w przypadku tworzenia innych rodzajów podwalin. Jednym z etapów nowoczesnego stawiania płyt fundamentowych jest zastosowanie kształtek styropianowych.

Czym są kształtki styropianowe?

Kształtki styropianowe to elementy, które wykorzystuje się w procesie stawiania fundamentów budynków. Najczęściej są wykorzystywane w przypadku płyt fundamentowych. Systemowy szalunek spełnia zadania związane z izolowaniem termicznym poszczególnych obszarów. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka występowania tzw. cieplnych mostków, które są niezwykle niekorzystnym zjawiskiem w przypadku konstruowania nieruchomości. Kształtki styropianowe znane są przede wszystkim z branży transportowej – służą tam do zabezpieczania pakunków i ochraniania przewożonych rzeczy. Ich potencjał zauważono także w budownictwie, dlatego tak chętnie są wykorzystywane jako elementy brzegowe.

Szalunek styropianowy ma przewagę dzięki:

  • uniwersalności zastosowania w różnych sytuacjach,
  • łatwości układania przez jedną osobę,
  • możliwości wykorzystania przy płycie fundamentowej
  • bardzo niskiej wadze komponentów styropianowych,
  • usunięciu niekorzystnych mostków termicznych,
  • możliwości dopasowania ich kształtu do własnych potrzeb budowlanych,
  • rezygnacji z zastosowania mniej wygodnych metod szalunkowych,
  • zapewnieniu odpowiednich parametrów izolacji cieplnej fundamentu,
  • stosunkowo niskiej cenie za produkt, w porównaniu np. do komponentów wykonanych z drewna.

Elementy brzegowe styropianowe w postaci kształtek

Kształtki styropianowe są łatwe w zastosowaniu. Cechuje je bardzo niska waga, dzięki czemu mogą być ręcznie układane na podłożu w dowolnej konfiguracji. Dzięki mechanizmowi wypierania, nie trzeba się martwić o to, że zmienią swoją pozycję w przypadku wylewania betonu na płytę fundamentową. Kształtki styropianowe są specjalnie wyprofilowanymi kawałkami styropianu, które mają określony kształt i rozmiar. Producenci, tacy jak Termico, mają w swoim asortymencie przynajmniej kilka wariantów rozmiarów kształtek styropianowych. Są to m.in. rozmiary 1000x400x100 L250, 1000x400x120 L250, 1000x400x160 L250, 1000x400x200 L250, 1000x400x250 L250, 1000x400x300 L250 w klasie materiału oznaczonej jako EPS od 150 do 200.

Poprzedni artykułSadzenie drzew ozdobnych jesienią
Następny artykułWszystko, co musisz wiedzieć o bateriach kuchennych: wybór, instalacja i konserwacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj