Strefa podsufitowa jest bardzo istotnym elementem infrastruktury zakładów magazynowych i produkcyjnych. Dla jej prawidłowego funkcjonowania niezbędne okazuje się regularne, dokładne czyszczenie powierzchni. Zachowanie właściwych warunków higienicznych tej strefy jest konieczne pod kątem utrzymania dobrej jakości produktów. Ekspozycja na zanieczyszczenia negatywnie wpływa na dobrostan pracowników, a także właściwą pracę sprzętów czy maszyn. Aby utrzymać czystość w obiekcie, warto zainwestować w profesjonalne sprzątanie i zadbać o odpowiedni stan stref podsufitowych.

Zanieczyszczenie stref podsufitowych

Strefy podsufitowe są mocno narażone na silne zabrudzenia, a przy tym dość często zaniedbywane. W dużej mierze wynika to nie tylko z braku czasu, ale też trudnością samego procesu mycia i czyszczenia. Osady powstałe na etapie realizacji procesów produkcyjnych czy obróbczych wiążą się jednak z wieloma niekorzystnymi skutkami. Negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie pracowników, niszczą infrastrukturę i wyposażenie budynku oraz podnoszą zagrożenie pożarowe, a ponadto mogą pogorszyć jakość produktów wytwarzanych i przetwarzanych w zakładzie. Profesjonalne czyszczenie stref podsufitowych jest z tego powodu szczególnie wskazane w najbardziej wymagających branżach, w tym spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy chemicznej. Hale i inne obiekty eksploatowane w tych segmentach są zwykle dość wysokie, co utrudnia zachowanie higieny i czystości. Utrzymanie właściwych warunków zgodnie z wymogami BHP jest jednak konieczne.  

Metody i etapy czyszczenia

W halach produkcyjnych, mycie stref podsufitowych z reguły odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu odkurzającego. Jeżeli zachodzi taka konieczność, dodatkowo można wykonać prace na mokro. Działania takie odbywają się ręcznie, co podnosi precyzję czyszczenia i niweluje ryzyko zalania towarów czy maszyn obecnych pod strefą podsufitową. Miejsca trudno dostępne można wyczyścić z wykorzystaniem kijów teleskopowych oraz podestów ruchomych. Odkurzanie stref podsufitowych zawsze wymaga zastosowania właściwych narzędzi. Niektóre zabrudzenia są bardzo specyficzne i charakterystyczne dla danego zakładu, co wymaga użycia specjalistycznych środków oraz odpowiedniego zaplanowania wszystkich działań.

Spełnienie wymagań

Odpowiednia czystość infrastruktury jest szczególnie ważna dla higieny produkowanej żywności. Elementy znajdujące się nad linią technologiczną zwiększają ryzyko przedostawania się zabrudzeń, a w rezultacie stwarzają zagrożenie skażenia wybranej partii oraz konieczności wycofania jej z rynku i związanych z tym strat finansowych. W przypadku potencjalnego zatrudnia pokarmowego u konsumenta, koszty odszkodowania mogłyby nawet doprowadzić do całkowitego bankructwa przedsiębiorstwa. Profesjonalne sprzątanie stref podsufitowych oferuje firma TETON clean, której usługi dokładnie opisano na stronie: https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-stref-podsufitowych. Specjaliści korzystają z nowoczesnych metod i środków chemicznych, a także kompleksowo dokumentują swoje działania w formie raportów. Fotografie do nich dołączone przedstawiają stan przed i po wykonaniu prac, dzięki czemu zapewniają pełen wgląd w efektywność realizowanych usług.

Potencjalne koszty czyszczenia

Koszty mycia, czyszczenia i sprzątania stref podsufitowych zależą od kilku podstawowych czynników. Największe znaczenie ma specyfika powierzchni, włącznie z jej metrażem czy poziomem skomplikowania zabudowy. Nie bez wpływu na cenę pozostaje też rodzaj zabrudzenia strefy podsufitowej. W wielu przypadkach dodatkowe koszty generuje zastosowanie specjalistycznego wyposażenia, takiego jak podesty ruchome. Z tego też powodu cena zawsze powinna być ustalana indywidualnie na drodze wyceny. Warto pamiętać, że koszty usługi mogą obejmować czyszczenie również innych obszarów budynku, włącznie z przewodami wentylacyjnymi, konstrukcjami stalowymi, gzymsami czy instalacjami elektrycznymi. Wydatek wzrasta w przypadku miejsc na zewnątrz i wewnątrz obiektu, które są trudno dostępne – np. z uwagi na położenie na dużej wysokości.

Poprzedni artykułMaska przeciwgazowa istotny środek ochrony indywidualnej
Następny artykułKostka chodnikowa – jak układać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj