Wraz z rosnącym światowym apetytem na energię, łatwo zauważyć jak jej cena jest podatna na wszelkie zawirowania geopolityczne. Z uwagi na zapotrzebowanie i zastosowanie, z energią najczęściej kojarzy się nośnik w postaci prądu elektrycznego. W wielu państwach przykładowo w Szwecji i Norwegii to właśnie on jest wykorzystywany do ogrzewania głównie z gruntowymi pompami ciepła. Niestety, z ekonomicznego punktu widzenia, znacząca większość Europy nie jest w stanie pozyskać tak taniego źródła ogrzewania. Zmuszeni jesteśmy używać do jego produkcji paliw kopalnych, takich jak gaz lub węgiel. Natychmiast nasuwa się pytanie, czy ogrzewanie gazowe w 2024 roku dalej będzie opłacalne? Jak rodzaj ogrzewania wybrać i który z nich najbardziej nam się opłaci? Sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

  • ile kosztuje ogrzewanie gazowe w 2024 roku,
  • ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150 m2 lub mieszkania o powierzchni 40 m2,
  • jaki rodzaj ogrzewania wybrać.

Ogrzewanie gazowe – koszt za energię w 2024 roku

Zastanawiasz się, czy ogrzewanie gazowe jest drogie? A może chcesz dowiedzieć się, jakie są koszty ogrzewania gazowego domu 100 m2? Zatem powinieneś wiedzieć, że w 2024 roku rynek cen energii w Polsce jest bardzo dynamiczny.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parę aspektów legislacyjnych, które będą miały znaczący wpływ na przyszłe ceny nośników energii. Dotychczas do 30.06.2024 roku cena jednostkowa za MWh gazu była zamrożona przez specustawę na poziomie 200,17 zł/MWh netto. Od 01.07.2024 roku cena ta zostanie uwolniona, a koszt tej samej jednostki energii wyniesie 290,97 zł/MWh oznacza to już na wstępnym etapie podwyżkę o ok. 46%. Do tego należy uwzględnić wzrost opłat dystrybucyjnych tj. opłata abonamentowa i stała.

Uwzględniając wyżej wymienione aspekty do 30.06.2024 roku średnioroczny koszt 1 m3 gazu ziemnego w taryfie grzewczej dla gospodarstw domowych W-3 (dla zużycia 1.500 m3/rok) wyniósł 3,55 zł/m3, a po 01.07.2024 roku będzie to 5,29 zł/m3 – będzie to podwyżka o około 50%.

Koszty ogrzewania gazowego domu 100 m2 i 150 m2 oraz mieszkania o powierzchni 40 m2 – sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić

W tabeli poniżej przedstawiono spodziewane koszty ogrzewania gazem dla trzech wariantów mieszkań o powierzchni 40 m2, 100 m2 i 150m2. Przy szacowaniu kosztów ogrzewania założono, że mieszkania znajdują się w budynku wybudowanym zgodnie z najnowszymi wymaganiami technicznymi z bardzo dobrą izolacją i trójszybową stolarką okienną. Przyjęto także stawkę za ogrzewanie wynoszącą 0,35 zł/kWh.

Jak widać po otrzymanych wynikach, ostateczna kwota za ogrzewanie znacząco się różni w zależności od powierzchni mieszkania. Należy pamiętać, że kwota dotyczy sytuacji, w której przez cały okres trwania sezonu grzewczego uwzględni się projektową temperaturę zewnętrzną dla danej strefy klimatycznej (np. Warszawa to -20°C). Zapotrzebowanie na moc grzewczą będzie się zmniejszać liniowo dla rzeczywistej temperatury zewnętrznej. Jeżeli założy się, że przez cały sezon grzewczy średnia temperatura zewnętrza wynosiła 2°C, to rzeczywisty koszt dla mieszkania np. 100 m2 wyniesie tylko 1732,5 zł. Końcowe rachunki mogą być niższe nawet o 45% co do spodziewanych kosztów podanych w tabeli.

Ogrzewanie gazowe, za pomocą nowoczesnej pompy ciepła czy instalacji hybrydowej – jaki rodzaj wybrać?

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła w ostatnich latach stało się bardzo popularnym wyborem. Fakt, że warunki klimatyczne w Polsce z roku na rok biją rekordy średniej temperatury w sezonie zimowym, sprawia, że coraz częściej decydujemy się ten rodzaj ogrzewania. Pompy ciepła przykładowo te od Saunier Duval to nowoczesne, skuteczne i uniwersalne rozwiązanie.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że paliwa kopalne mają swoje ograniczenia co do pokładów i sposobu ich pozyskiwania. W przyszłości dalej niezbędny będzie prąd elektryczny, a ten można pozyskiwać ze źródeł odnawialnych, dla których obecnie nie ma żadnych ograniczeń. Aby móc w pełni korzystać z tego rodzaju rozwiązania, inwestor powinien uwzględnić niskotemperaturową charakterystykę pompy ciepła przy projektowaniu ogrzewania podłogowego. Dodatkowo należy zapewnić wysoki poziom izolacji termicznej, co znacznie wpłynie na końcowy rachunek za ogrzewanie. Niestety stosowanie pompy ciepła niesie za sobą także pewne ograniczenia.

Na niekorzyść przyszłych i obecnych inwestorów mają wpływ ceny energii i brak ujednoliconej taryfy dla użytkowników pomp ciepła. Zniechęcający jest również fakt, iż należy zapewnić solidne środki inwestycyjne na zakup pompy ciepła oraz wykonanie instalacji podłogowej. Wymaga ona bowiem szczególnej uwagi, gdyż przy złym wykonaniu, pompa ciepła nie będzie w stanie wykorzystać swojego potencjału.

Dodatek do ogrzewania gazowego – czy jest możliwe dofinansowanie?

Ze względu na oszczędności inwestorów oraz raczkujący system dotacji, nagminnie kupowane są pompy ciepła z niesprawdzonych źródeł, z brakiem jakiegokolwiek zaplecza serwisowego i doradztwa instalacyjnego. Takie urządzenia mają bardzo niską sprawność, często wpadają w awarię, co prowadzi do spirali ogólnego niezadowolenia i nieuzasadnionej krytyki wśród laików.

W bardzo wielu przypadkach, gdzie klienci mają już działającą instalację grzewczą, decydują się na dołożenie dodatkowego źródła szczytowego. Kolejność może być różna. Instalacja hybrydowa może składać się z pompy ciepła, kotła gazowego lub kotła stałopalnego. Wykorzystanie jednocześnie wszystkich tych opcji jest bardzo korzystne dla użytkownika. W pewien sposób uzyskuje się pewien bufor przed zmianą cen energii, dzięki czemu samemu można postanowić, z którego źródła w danej chwili będzie się korzystać.

Wielu instalatorów już na etapie instalacji pompy ciepła proponuje, klientom stosowanie dodatkowego bufora o większej pojemności, aby w przyszłości można było podłączyć kolejne źródło szczytowe lub fotowoltaikę. Instalacja hybrydowa wydaje się rozwiązaniem problemu, jakie napotkaliśmy w mijających latach. Wśród producentów, jednakże brakuje kompleksowego rozwiązania, które w sposób przystępny ekonomicznie zachęcałoby do wykonywania tego typu instalacji. Inwestorzy, którzy decydują się na taką instalację, albo mają wysokie możliwości finansowe już na etapie budowy budynku, albo już wiedzą, że w przyszłości będą musieli taką instalację wykonać.

Na chwilę obecną remedium, ale nie panaceum na problem stosowanego rodzaju ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Cena gazu ustabilizowała się na tyle, że jest on najtańszym rodzajem ogrzewania. Średnia stawka na holenderskiej giełdzie wynosi 34 €/MWh. Przy kursie euro 4,33 zł daje to ok. 148 zł/MWh wartości rynkowej. Zgodnie z niedawno podpisaną ustawą regulującą maksymalną cenę energii elektrycznej, jej stawka wynosi 500 zł/MWh.

Jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę ogrzewanie samym kotłem elektrycznym – jest to całkowicie nieopłacalne. Konwersja 1 kWh energii elektrycznej da w przybliżeniu 1 kWh energii cieplnej. W przypadku zastosowania pompy ciepła typu powietrze-woda i współczynniku rocznym SCOP 3,5 na każdą 1 kWh energii elektrycznej otrzymamy 3,5 kWh energii cieplnej. Zgodnie z danymi źródłowymi średnia cena prądu w Polsce po 01.07.2024 roku wyniesie ok. 1,05 zł/kWh. Stawka za 1 kWh gazu ziemnego G20 to obecnie około 0,35 zł/kWh. W idealnych warunkach, aby korzystać z pompy ciepła, jej sprawność w ujęciu całorocznym powinna wynosić nie mniej niż 1,05/0,35 = 3. Oczywiście latem i w okresach przejściowych ta sprawność będzie na pewno większa, należy wziąć jednak pod uwagę również wygrzanie zasobnika CWU, gdzie temperatura zasilania musi być odpowiednio wysoka oraz okres zimowy, kiedy sprawność ze względu na ujemną temperaturę zewnętrzną znacząco spada.

W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie zastosowanie ogrzewania gazowego lub dla osób o większej możliwości finansowej, wykonanie instalacji hybrydowej z pompą ciepła.

Poprzedni artykułJak wybrać idealne meble tapicerowane do swojego wnętrza?
Następny artykułElektronarzędzia niezbędne na budowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj