Masz w planach zbudować swój wymarzony dom?

Obawiasz się, iż budowa domu jest zadaniem któremu możesz nie sprostać? Dlatego warto pamiętać o wielu kwestiach i zagadnieniach związanych z jego powstaniem, jednocześnie na budowę domu spoglądać z perspektywy przedsięwzięcia, gdzie realizowane są poszczególne etapy takiej inwestycji budowlanej.

Oczywiście przy odpowiednim nie tylko podejściu ale również nastawieniu, może się okazać iż sama budowa domu nie była aż tak bardzo trudnym wyzwaniem, któremu co najważniejsze udało się sprostać.

Co zrobić na samym początku?

 Pamiętajmy aby na samym początku nie tylko zgłosić się do architekta budowlanego, lecz rozpocząć zebranie dokumentów jakie są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Jest to również dobry moment, aby rozejrzeć się na rynku za ewentualnym wykonawcą a więc firmą której powierzymy cel budowy domu, choć nie oznacza to iż nie będziemy zmuszeni korzystać z usług innych podwykonawców i fachowców.

Co umożliwia nam projekt budowlany?

Bardzo ważną rolę w aspekcie budowy domu pełni projekt budowlany, można powiedzieć iż jest on czymś niezbędnym do oszacowania kosztów związanych z jego powstaniem, zastosowanych materiałów budowlanych czy innych informacji niezbędnych do realizacji takiej inwestycji. Należy zawsze spoglądać na projekt budowlany w kontekście poszczególnych prac budowlanych, tutaj wszystko musi być zgodne z ewentualną dokumentacją jaka jest przygotowana do tego celu.

Pamiętajmy o nadzorze samej inwestycji budowlanej

 Jeżeli pragniemy aby nasz dom budowany był zgodnie z przeznaczeniem, to konieczne jest sprawowanie nadzoru samej inwestycji, prowadzenie także samego dziennika budowy. Dlatego warto w przypadku braku czasu zastanowić się nad zaangażowaniem odpowiedniej osoby, która będzie stanowić niejako nadzór budowlany a nawet zajmie się obsługą całej inwestycji budowlanej. Coraz częściej wybieramy do tego celu nikogo innego jak architekta, zresztą to fachowiec na jakiego pomoc zawsze możemy liczyć, dlatego warto się zastanowić czy współpraca z nim nie powinna być znacznie większa niż tylko w kontekście stworzenia projektu.