Od czego rozpocząć budowę domu?

Jeżeli posiadamy już działkę budowlaną na której pragniemy aby stanął nasz dom, powinniśmy zastanowić się nad kolejnymi etapami takiej inwestycji i co najważniejsze pamiętaniu, o kilku ważnych zagadnieniach oraz sprawach.

Jaką dokumentację i pozwolenia musimy załatwić?

Przeanalizowanie ewentualnego planu zagospodarowania przestrzennego lub posiadanie decyzji o warunkach zabudowy, zaliczają się do najważniejszych oraz podstawowych dokumentów które musimy uwzględnić jeszcze przed wykonaniem projektu budowlanego. Jest to dokument jaki precyzuje możliwość adaptacji działki, linii zabudowy czy kształtu samego obiektu oraz budynku jaki ma na danej działce powstać.

Projekt budowlany, to  coś co możemy zakupić bezpośrednio stworzyć wraz z architektem lub nabyć gotowy w adekwatnym do tego biurze projektowym. Zwłaszcza druga opcja wydaje się nader atrakcyjna, gdyż umożliwia stworzenie projektu dostosowanego do wymiaru, rozmiaru oraz zagadnień związanych z naszą działką budowlaną.

Zgłoszenie zamiaru budowy zastąpiło w ostatnich latach potrzebę uzyskania pozwolenia na budowę, to kolejny dokument jaki przed przystąpieniem do prac budowlanych powinniśmy najzwyczajniej w świecie uzyskać.

Co zrobić w momencie, gdy kwestie formalne mamy już za sobą?

Oczywiście nie są to jedyne dokumenty o których powinniśmy pamiętać, należy jeszcze uwzględnić potrzebę prowadzenia dziennika budowy, jednak to zadanie jakie możemy powierzyć komuś kto zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji budowlanej.

W pewnym momencie należy zdecydować, czy wiele kwestii związanych z nadzorowaniem czy przebiegiem budowy domu, a tym samym zakresem obowiązków oraz swoistych zadań nie lepiej powierzyć fachowcowi jakim jest kierownik budowy.

Przygotowanie kapitału, przeanalizowanie oferty wszystkich firm budowlanych i wybranie odpowiedniego wykonawcy, to coś co w początkowej kwestii budowy domu zanim taka inwestycja ruszy z mienia powinniśmy najzwyczajniej w świecie załatwić. Nigdy nie decydujmy się na budowę domu bez potrzeby posiadania odpowiednich dokumentów i pozwoleń, może nas to bardzo wiele kosztować.