Stan deweloperski – co to jest?

Mieszkania oferowane przez deweloperów najczęściej mają tak zwany stan deweloperski. Czym jednak dokładnie jest tego rodzaju stan nieruchomości?

 W przepisach na próżno szukać dokładnego określenia tego, czym jest stan deweloperski. Przy sygnowaniu umowy z deweloperem powinniśmy zatem dokładnie zapoznać się z jej zapisami, aby dowiedzieć się, w jakim standardzie uzyskamy mieszkanie. Warto wskazać, że każdy deweloper może mieć nieco inną definicję stanu deweloperskiego, dlatego lepiej zagłębić się w zapisy umowy.

Najczęściej stan deweloperski oznacza wykończenie takie jak:

  • drzwi wejściowe – zgodnie z klasą w opisie technicznym, kolor drzwi jest narzucony z góry, nie można go wybrać
  • tynk na ścianach albo ściany wykończone na kolor biały – w łazienkach malowany jest tylko sufit
  • wylewka betonowa na posadzkach – pozwala na dalsze wykończenie podłogi
  • instalacja elektryczna – najczęściej z gniazdkami, włącznikami, kablami pod punkty świetlne, domofonem
  • przyłącza wodno-kanalizacyjne – rury często prowadzone są po ścianach, dlatego trzeba je ukryć
  • parapety wewnętrzne – wykonane z materiału wskazanego w opisie technicznym
  • grzejniki z instalacją grzewczą
  • płytki na balkonie i tarasie, balustrada

 

Zatem wtedy, gdy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, powinniśmy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało dalszych prac. W tym celu możemy zatrudnić zewnętrzną ekipę wykończeniową, ale możemy też część prac wykonać samodzielnie.

 

Trzecia opcja to wykupienie usługi wykończenia mieszkania pod klucz. W tym przypadku prace prowadzone są przez ekipę związaną z deweloperem i obejmują szereg czynności, w tym montaż drzwi wewnętrznych, wykończenie ścian, podłóg, wykonanie łazienki. Klient wybiera wtedy interesujące go materiały z katalogu, a resztą prac zajmują się deweloper z ekipą. Cena wykończenia mieszkania pod klucz to od około 450 do 1200 złotych za metr kwadratowy.

 

Podsumowując, jeśli chcemy zakupić mieszkanie od dewelopera, pamiętajmy o tym, że w stanie deweloperskim nie otrzymamy nieruchomości gotowej do zamieszkania – musimy ją jeszcze wykończyć.