Mieszkanie wykończone pod klucz – czy warto?

Nowe mieszkanie możemy wykończyć we własnym zakresie, ale możemy również zlecić tego rodzaju prace deweloperowi w ramach usługi pod klucz. Czy warto zdecydować się na taką ofertę?

 Przy zakupie nowego mieszkania coraz więcej deweloperów oferuje swoim klientom możliwość wykupienia usługi pod klucz. To usługa polegająca na wykończeniu mieszkania przez ekipę współpracującą z deweloperem. Klient wybiera tylko opcję wykończenia z katalogu, wskazując na interesujące go materiały na podłogi, ściany, do łazienki. To po stronie dewelopera jest ich zakupienie oraz wykonanie kompleksowego montażu.

Dzięki usłudze wykończenia mieszkania pod klucz można sporo zyskać – z drugiej jednak strony ma ona swoje minusy.

Zalety wykończenia mieszkania pod klucz

Przede wszystkim przy usłudze pod klucz możemy oszczędzić czas. Nie musimy spędzać długich godzin na szukaniu materiałów, kupowaniu ich, wyszukiwaniu ekipy wykończeniowej. Nie musimy też pracować samodzielnie.

Plusem jest także szybkość – wykończenia pod klucz realizowane są w krótkich terminach, pozwalających na szybsze przeprowadzenie się do nowego lokum albo jego wynajem. Na usługę dostajemy gwarancję.

W ramach usługi możemy zazwyczaj korzystać z pomocy projektanta wnętrz, który doradzi, jak zaaranżować całą przestrzeń.

Wady wykończenia mieszkania pod klucz

Głównym minusem jest cena – wynosi od około 450 złotych do ponad 1200 złotych za metr kwadratowy. Gdy chcemy wykończyć mieszkanie samodzielnie, wtedy to duża różnica cenowa.

W najniższej cenie nie otrzymamy też tak wielu materiałów do wyboru – są to głównie podstawowe, niekiedy mało modne wzory, więc jeśli chcemy urządzić mieszkanie według swojego pomysłu, będziemy musieli wybrać bogatszy, droższy pakiet.

Musimy też pamiętać o tym, że w tańszych pakietach nie znajdziemy wszystkich typów prac. Przykładowo, wykafelkowanie łazienki nie będzie pełne, ale tylko w rejonie prysznica oraz umywalki.

Także musimy zwrócić uwagę na jakość wykończenia – zdarzają się niedoróbki. Wtedy możemy zgłosić uwagi deweloperowi, który ma obowiązek poprawić usterki.