Wąska działka – czy można wybudować na niej dom jednorodzinny?

Nie każdy ma do dyspozycji działkę o sporych rozmiarach. Gdy jest niewielka, wcale nie musimy rezygnować z budowy wymarzonego domu jednorodzinnego. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie każda z nich pozwoli nam na realizację naszych planów. Co mówią na ten temat przepisy?

 Powoli odchodzimy od budowy dużych domów wielorodzinnych na rzecz mniejszych metraży. Stare budownictwo to głównie domy duże, trudne w utrzymaniu, w tym także kosztowne w ogrzewaniu. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz częściej realizujemy domy mniejsze, ale wystarczające dla jednej rodziny.

Budowa takiego domu nie wymaga również posiadania sporej działki, co przekłada się już na pierwsze oszczędności. Takie działki są też często w dobrych lokalizacjach, co powoduje, że mają większą wartość. Warto jednak pamiętać o tym, że nie na każdej z nich zrealizujemy dom jednorodzinny.

Jak wąska może być działka pod budowę domu?

Przyjmuje się najczęściej, że wąska działka to taka, która ma mniej niż 18 metrów szerokości, ale dom możemy wybudować też na działce o mniejszej szerokości niż 16 metrów.

Gdy działka ma więcej niż 16 metrów, musimy pamiętać o tym, że minimalna odległość ściany bez otworów drzwiowych i okiennych od granicy sąsiedniej działki to 3 metry. Jeśli chodzi o elewacje z oknami i drzwiami, wtedy odległość to 4 metry od granicy działki.

Z kolei w przypadku działek mniejszych niż 16 metrów w szerokości, możemy przybliżyć się do granicy na odległość zaledwie 1,5 metra w przypadku ściany bez otworów drzwiowych i okiennych, ale musimy zachować nadal 4 metry przy elewacji z oknami i drzwiami.

Projekt domu na wąską działkę

Jeśli chcemy wybudować dom na wąskiej działce, nie musimy jednak wcale decydować się na wizytę w biurze architektonicznym i zamówienie projektu indywidualnego.

Aktualnie do wyboru mamy również szeroką gamę gotowych projektów domów jednorodzinnych, które są dostępne w niskich cenach. Możemy zapoznać się z nimi już teraz całkowicie przez internet – zakupy również możemy wykonać on-line, a pełną dokumentację niedługo dostaniemy do rąk od kuriera.